« Svibanj 2024 »

AKTIVNOSTI
PROJEKT: ŠKOLSKI VRT - UČIONICA NA OTVORENOM
Autor: Tamara Banović, 1. 9. 2022.

Izvješće o provedbi projekta u sklopu izvannastavnih aktivnosti u osnovnim i srednjim školama financiranog od strane Ministarstva znanosti  obrazovanja Republike Hrvatske u školskoj godini 2021./22.

PROJEKT: ŠKOLSKI VRT - UČIONICA NA OTVORENOM

Nositeljice projekta: Ivana Zemunik i Tamara Banović

Odluka o financiranju projekta - MZO

Opis realiziranog projekta:

U OŠ Josip Pupačić djeluje izvannastavna aktivnost Školski vrt. U neposrednoj blizini škole, na površini od 350 m2 prostire se zelena površina koja je nakon energetske obnove školske zgrade dijelom uništena. Dio aktivnosti unutar INA Školski vrt provodi se na samom terenu, a dio u unutarnjim prostorima zgrade. Ovim projektom osigurani su sigurni i primjereni prostorni uvjeti za održavanje nastave u školskom vrtu u kojem se provode edukacije i radionice za učenike te se uči kroz istraživačke projekte učenika.  Projektom je osigurana učionica na otvorenom u kojoj se provode sve aktivnosti vezane za izvannastavnu aktivnost Školski vrt, ali i za ostale izvannastavne aktivnosti koje se provode u našoj školi, kao i pojedine aktivnosti vezane za usvajane obrazovnih ishoda predmetnih kurikuluma redovne nastave. Za našu školu je to od izuzetnom značaja zbog kontinuiranog nedostatka prostora za rad. Dobivenim sredstvima nabavljene su klupe i stol za učenje, osigurana je edukacija o kompostiranju, nabavljene je magnetna bijela ploča na kotačima koja se po potrebi koristi u učionici na otvorenom. Školski vrt je pognojen, uklonjeni su nedostatci i popravljeni su ranije uočeni kvarovi u vrtu, postavljeno je komposište, oplemenjen je mediteranskim biljem i sustavom cijevi za navodnjavanje.

Rezultati projekta:

1. U prvoj fazi projekta, voditeljica hortikulturalnih radova komunalnog poduzeća Peovica d.o.o. Omiš, mr.sc. Damira Tafra održala je predavanje i radionicu o dizajniranju školskoga vrta učenicima i mentorima uključenim u projekt. Potom je pred učenike postavljen natječaj u kojem su imati zadatak istražili i predložili biljne vrste pogodne za rast u školskom vrtu, s naglaskom na autohtone mediteranske biljke. Svoj prijedlog biljnih vrsta  i odabir mjesta za sadnju, svi zainteresirani učenici su prezentirali učiteljicama iz biologije i potom su zajedno razgovarali o  predstavljenim idejama i izradili plan sadnje bilja. Potom je slijedio odlazak učenika, mentora i agronoma u rasadnik po nabavku bilja za sadnju.  Učenici kroz INA Školski vrt brinu za biljke u školskom vrtu.
  2. Postavljene su drvene klupe i kameni stol u školskom dvorištu, kao i ploča za pisanje te je tako ostvarena učionica na otvorenom.
  3. Izrada kompostišta u suradnji s Udrugom za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce,  kroz provedbu edukacije  „Otpad nije smeće - kompostirajmo za vrtove veće!“ – primjena odgovornog postupanja s otpadom u osnovnim školama i vrtićima. Zbog poskupljenja i povećanja troškova svih stavki planiranih u projektu, suradnja s Udrugom Sunce se provodi u manjem obimu od planiranog. Dio predviđenih radiona provode učiteljice prirode, a udruga Sunce provodi uvodnu edukaciju u trajanju od 3 školska sata u novootvorenoj učionici na otvorenom.
  4. Pripremljeni su brojni edukacijski sadržaji kako bi u učionici na otvorenom mogli učiti i raditi brojni učenici naše škole. U suradnji s učiteljima informatike, likovne i tehničke kulture, učenici osmišljavaju i izrađuju pločice s nazivom biljaka na hrvatskom i latinskom jeziku i pozicioniraju iste uz odgovarajuće biljne vrste. Djelatnici i posjetitelji pristupaju detaljnom opisu svake biljke pomoću izrađenih i postavljenih QR kodova.
  5. Obavljeni su popravci u školskom vrtu i postavljen je sustav za navodnjavanje.
  6. Provedeni su istraživački projekti učenika:  Povezanost veličine biljke s transpiracijom, Utvrđivanje, teksture, strukture i svojstava tla, Utjecaj baterija na tlo i rast biljaka.
  7. U školskom vrtu kontinuirano se provode fenolška morenja ozelenjivanja i žućenja smokve te fenološka motrenja listanja i cvjetanja jorgovana.
  8. U učionici na otvorenom redovito se održavaja redovna nastava poglavito iz nastavnih predmeta: Priroda i društvo, Priroda, Biologija, Kemija i Geografija.

Popis korisnika projekta:

• Učenici koji pohađaju INA Školski vrt i voditeljica Vedrana Pivčević, prof.
  • Učenici koji sudjeluju u provedbi Programa GLOBE i voditelji mr. sc. Tamara Banović i Ivica Štrbac, prof.
  • Učenici tijekom redovne nastave Prirode, Biologije i Kemije s učiteljicama Ivanom Zemunik, prof. Vedranom Pivčević, prof., Antonijom Balić, prof. i mr.sc. Tamarom Banović
  • Učenici razredne nastave OŠ Josip Pupačić (20 razrednih odjela) s učiteljicama
  • Učionicu na otvorenom povremeno koriste i mogu koristiti svi predmetni učitelji za potrebe redovne nastave i izvannastavnih aktivnosti
  • Tekst pripremila i objavila: Tamara Banović