ŠKOLSKI VRT
STIGLA NAM JE ZIMA

S obzirom da nam je stiglo najhladnije godišnje doba, naši vrijedni učenici viših razreda su se potrudili da pticama stanaricama i kukcima olakšaju to hladno razdoblje. Učenici su izradili hranilice od tetrapaka i napunili ih sjemenkama kako bi ptice lakše došle do hrane. Kukcima su izradili hotele kako bi preživjeli za njih nepovoljne zimske uvjete. Drvene konstrukcije hotela napunili su prirodnim materijalima (mahovina, lišće, stabljika trstike ...) u koje se kukci mogu zavući. U hotelima sada novi dom mogu pronaći bubamare, uholaže, pauci i drugi korisni kukci.

RADOVI U VRTU

Učenici 6. i 7. razreda su iskoristili sunčan dan kako bi uredili naš mali školski vrt. Travnjak je očišćen od otpada i lišća, a grmovi lavande, ruže i ružmarina su orezani. Na stabalcima maslina ove godine nažalost nema plodova.  Učenici su stabalca obrezali i nadamo se da će sljedeće godine biti uroda.

PROLJETNI RADOVI

Konačno smo uhvatili ponedjeljak bez kiše i praznika! Idealno vrijeme za čišćenje travnjaka, sadnju sezonskog bilja i rezanje živice. Vrtnih aktivnosti su se ovaj put dohvatile učenice osmoga razreda koje su same odlučile gdje i kako posaditi kadifice te se pobrinule oko detalja u vrtu uklanjanjem korova i slaganjem kamenja oko voćaka. Neke učenice su bile neumorne te se nadamo da ćemo ih vidjeti u vrtu i sljedeći ponedjeljak!

BRANJE MASLINE I REZANJE ŽIVICE

Stigla je jesen, a s njom i branje maslina. Od šesta stabalaca u našem vrtu, jedno je zadnjih nekoliko godina plodonosno pa se nadamo da će biti i ulja za proizvode naše učeničke zadruge. Dok su jedni učenici brali drugi su orezivali bodljikavu živicu vatreni trn kako nam ne bi zapriječila prodiranje sunčevih zraka u naš simpatični vrt.

NAŠ ŠKOLSKI VRT

Pored školske zgrade nalazi se mali školski vrt koji učenici zajedno sa svojom učiteljicom godinama uređuju. Njegov položaj je zahtjevan jer zbog obližnjeg brda nema puno sunčanih sati, ali se zato biljke u njemu ne daju smesti te se trude rasti iz godine u godinu.

Vrt se sastoji od maloga travnjaka s ljekovitim biljkama (lavanda, ružmarin, lovor), voćkama (masline i šipak), ukrasnim biljkama (ruža, afrički ljiljan, veliki zimzelen, vatreni trn), drvećem (cedrovi), gustirne i kompostišta.

O vrtu se, najčešće četvrtkom, kad god to vremenski uvjeti dozvoljavaju brinu učenici od 5. do 8. razreda i njihova učiteljica Ivana Balić: čisti se travnjak, orezuju se voćke, ruže, lavanda i ostalo grmlje, beru se masline te se vodi briga o biorazgradivom otpadu. Njihov plan je oplemeniti vrt novim biljkama i poboljšati komposter.

RADOVI U VRTU

Prekrasno vrijeme u ovoj neuobičajeno toploj veljači učenici 7. razreda iskoristili su za višesatni boravak u školskom vrtu kako bi ga malo pripremili za dolazak proljeća. Počistili su travnjak od otpada i lišća, iščupali korov, uklonili suhe grane. Neki su se okušali u orezivanju grmlja (ruže i lovor) te voćaka (lovor i maslina). Čeka ih još puno posla, a mi se nadamo da će im svaki put biti lijepo vrijeme.

Priredila: Ivana Balić

SADNJA UKRASNIH GRMOVA

U rano proljeće odlučili smo obogatiti naš mali, zahtjevni vrt novim biljkama. Učiteljica Ivana kupila je sadnice lemprike, fotinije, mahonije i lavande. Domar Zdravko nam je iskopao rupe i pomogao u sadnji uz dogovor da svaki osmaš posadi jednu biljku i prati njen razvoj. Sad su njihove biljke male, ali za nekoliko godina, vjerujemo, bit će predivan ukras našega vrta.