« Ožujak 2024 »

VJERONAUČNA OLIMPIJADA - Budimo jedno srce i jedna duša
Autor: Antonija Plepel, 13. 3. 2018.

U našoj se školi u petak, 9.ožujka održalo Natjecanje iz Vjeronauka za osnovnu i srednju školu. Ponosni smo što smo imali priliku biti domaćini ove svečanosti znanja i druženja kako učenika, tako i njihovih mentora. Ovogodišnja tema Vjeronaučne olimpijade bila je Kršćani na putu dijaloga u kojoj se očituje potreba i važnost zajedništva i međusobnog dijaloga u slobodi i ljubavi svakog pojedinca i zajednice.

Svečani program pripremljen je u kongresnoj dvorani Hotela Plaža na kojem su učenici i njihovi mentori poslušali kulturni program škole domaćina. Nakon državne himne i molitve, te pozdravne recitacije Moj Bog, koju je izvela Mande Bogdanović, sve prisutne pozdravila je ravnateljica škole prof. Davorka Deur i župnik sv. Mihovila don Mate Čulić koji su izrazili dobrodošlicu svima u grad na ušću Cetine, grad bogate povijesti kojeg čuvaju duhovni zaštitnici - sveti Ivan Nepomuk, sveti Petar, sveti Leopold i pritom su zaželjeli svima puno uspjeha na natjecanju.

Glazbeni dio programa nastavljen je izvedbom Mati moja s licem sunca školske klape Bepo, i pjesmom školskog zbora Šalom (Molitva za mir) čiji su voditelji Marija i Vinko Didović. Nakon lijepo izvedenih glazbenih točaka prisutnima su se obratili i gradonačelnik Grada Omiša, gosp. Ivo Tomasović, potom predstavnik županije gosp. Ante Radovčić, te predstavnik Agencije za odgoj i obrazovanje, viši savjetnik za ravnatelje gosp. Vlade Matas.

Svoju pastirsku poruku, u kojoj je istaknuo važnost dijaloga kroz dvije dimenzije: istinu i ljubav, izrekao je Otac nadbiskup monsinjor Marin Barišić i pozvao je učenike da naučeno znanje primijene na svoj život i rad, i u školi i u svojim obiteljima. Daljnji kulturno - duhovni program nastavljen je vlastitom pjesmom Molitva - učenika Dominika Sovulja i igrokazom osmaša područne škole Sv.Luka i novinar. Učenica Gabriela Braičić je otpjevala pjesmu Samo Isus može, a svi prisutni su sudjelovali u završnoj pjesmi Velik si.

Nakon svečanog programa uslijedilo je natjecanje u školi gdje su učenici pisali test. Potom su išli u razgledavanje znamenitosti Grada Omiša (Muzej FDK, svetište Leopolda Mandića, hidrocentrala Zakučac...) i nakon toga u školskoj dvorani je održan zadnji dio natjecanja - tombola i završna igra «Tko želi biti Isusov mili - junak?»

Najbolja osnovnoškolska ekipa bila je iz Osnovne škole «Zmijavci» iz Zmijavaca, a od srednjoškolskih škola ekipa III.gimnazije iz Splita. Mr. don Josip Periš, predstojnik Katehetskog ureda Splitsko - makarake nadbiskupije nagradio je prvih pet ekipa vrijednim knjigama.

Moleći i učeći jedni o drugima, raste naše svakodnevno zajedništvo, jer samo dijalogom možemo biti suradnici i graditelji boljeg svijeta, a ovo natjecanje je dobar poticaj i primjer.

Pogledajte više u fotogaleriji.